Dieta w walce z chorobą – dieta ziemniaczana

W walce z wieloma chorobami może nas wspomagać odpowiednia dieta. Nie brak takich programów żywieniowych, dzięki którym można pokonać wszelkiego rodzaju dolegliwości i w znacznym stopniu poprawić swą formę. Jednym z takich programów odżywiania jest dieta ziemniaczana. W jakich przypadkach można ją stosować? Na jakich zasadach opiera się ta dieta?

Na czym polega dieta ziemniaczana?

Dieta ziemniaczana jest bardzo prosta. Głównym produktem spożywczym są tu oczywiście ziemniaki. W jaki sposób należy je spożywać? Wystarczy ugotować 1000-1500 g ziemniaków i podzielić je na kilka (najlepiej na 5 lub 7) porcji. Tak podzielone ziemniaki powinny być powoli zjadane w ciągu dnia. Jakie cele pozwala realizować taka dieta? Dieta ziemniaczana sprawia, że do naszego organizmu trafia mało sodu, podczas gdy potas jest dostarczany w znacznych ilościach. Aby dieta mogła spełnić taką rolę, ziemniaki należy gotować w łupinach (wtedy nie zostaną z nich wypłukane cenne dla zdrowia składniki mineralne). Ważne jest też powstrzymanie się od solenia ziemniaków zarówno w trakcie ich gotowania, jak i w trakcie ich spożywania.

Na co pomaga dieta ziemniaczana?

Na jakie efekty mogą liczyć te osoby, które za pomocą takiej diety postanowią poprawić stan swego zdrowia? Dieta ziemniaczana działa moczopędnie, wspiera też proces przemiany materii. Dzięki swojemu działaniu moczopędnemu jest korzystna dla osób mających problemy z częstymi zakażeniami pęcherza moczowego czy też mających kamienie nerkowe. Z diety tej mogą też korzystać te osoby, które cierpią z powodu dolegliwości związanych z układem krążenia lub borykają się z problemami trawiennymi.

Czy stosowanie diety ziemniaczanej jest zdrowe?

Oczywiście dietę ziemniaczaną można stosować najwyżej kilka dni. Należy pamiętać, że dla prawidłowego funkcjonowania organizmu trzeba mu dostarczać wszelkich składników odżywczych. Nie można poprzestać na jednym składniku. Do prawidłowego funkcjonowania organizmu i wszystkich organów konieczne jest stosowanie zróżnicowanej i zbilansowanej diety zgodnych z piramidą zdrowego odżywiania. Dieta jednoskładnikowa na dłuższą metę może co najwyżej wyniszczyć organizm, a nie dopomóż mu.