Czy można stosować medycynę tradycyjną?

Medycyna tradycyjna, zbiór zabobonów czy godna uwagi alternatywa?

Medycyna tradycyjna do niedawna była uznawana za stek bzdur i zabobonów. Lekarze za jej stosowanie dość często potrafili powiedzieć kilka nieprzyjemnych słów. Jednak z biegiem czasu ten rodzaj medycyny staje się coraz bardziej doceniany, jako godna alternatywa dla medycyny opartej na chemii która niejednokrotnie leczy jedno schorzenie a dodatkowo wywołuje kilka innych.

Zalety medycyny opartej o zioła

Obecnie trwają badania nad coraz to większą ilością tradycyjnych receptur i ziół jakich używali nasi przodkowie. Okazuje się bowiem że zioła które do niedawna były wyśmiewane i odrzucane przez lekarzy mają tak naprawdę pozytywne właściwości i działają nie gorzej od nowoczesnych leków, na dodatek mniej szkodzą. Po za stosowaniem ziół używanych w tradycyjnej medycynie, powszechnie akceptowane staje się stosowanie medycyny chińskiej czy też leczenia pijawkami. Z każdym dniem coraz to nowe osoby przekonują się do zbawiennego stosowania medycyny naszych przodków. Oczywiście jak w każdej dziedzinie trzeba podchodzić do wszystkiego z pewną ostrożnością i nie wierzyć w bajki że muchomory to świetne lekarstwa, czy też inne bzdury. Jednak warto jest poszukiwać alternatywnych metod leczenia, ponieważ są podobnej skuteczności a bardzo często o wiele zdrowsze dla nas.

Czym się różni medycyna tradycyjna od tej opartej na farmakologii?

Podstawową kwestią jest okres reakcji choroby na podany specyfik. Chemiczne środki działają szybko, natomiast te, które są oparte o zioła wymagają czasu. Tylko regularne stosowanie i nie omijanie zalecanych dawek stwarza warunki prawidłowe dla pokonania choroby czy też zmniejszenia dolegliwości. Drugą ważną różnicą jest skład specyfików. W przypadku ziołolecznictwa są to wyłącznie naturalne składniki, w przypadku środków farmakologicznych są to składniki syntetyczne, sztuczne, chemiczne. Kolejną istotną kwestią są skutki uboczne. Prawie każde lekarstwo oparte na chemii pomaga na jedno, a szkodzi na drugie. Specyfiki oparte o zioła są naturalne i raczej współgrają z naszym organizmem, niż mu szkodzą.

Podsumowanie

Chociaż zarówno specyfiki oparte o zioła, jak i oparte na chemii mają swoich zwolenników i przeciwników, trzeba pamiętać, że przede wszystkim najważniejsze jest dobro i zdrowie pacjenta. Dlatego każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.