Co warto wiedzieć o oparzeniach?

Oparzenia to częste urazy skóry, do których zazwyczaj dochodzi w domu, podczas wykonywania takich czynności jak gotowanie. Często mamy do czynienia z oparzeniami powierzchownymi, które wprawdzie sprawiają sporo bólu, jednak nie są zbyt groźne.

Zdarzają się jednak i poważniejsze wypadki, w wyniku których powstają poparzenia bardziej rozległe i głębokie. W takiej sytuacji niezbędna staje się fachowa pomoc lekarska.

Rodzaje oparzeń skóry

Nasza skóra posiada dość mocną barierę obronną, która w efekcie oparzenia zostaje zniszczona. Z tego względu człowiek poparzony jest bardziej narażony na różnego rodzaju infekcje. Oparzenia można podzielić na cztery stopnie, w zależności od tego, ile warstw skóry zostało zniszczonych. Najłagodniejsze są poparzenia pierwszego stopnia, gdzie uszkodzeniu ulega wierzchnia warstwa skóry. W przypadku oparzenia drugiego stopnia ulega zniszczeniu jedna lub dwie warstwy skóry. Gdy zostaje uszkodzona tkanka podskórna, mamy już do czynienia z poparzeniami trzeciego stopnia. Najbardziej niebezpieczne są oparzenia czwartego stopnia, które wiążą się z uszkodzeniem głębiej położonych narządów.

Jak sobie radzić z oparzeniami?

Oczywiście z oparzeniami, w wyniku których powstają bąble lub są oparzeniami trzeciego i czwartego stopnia, należy udać się do lekarza. Z łagodniejszymi oparzeniami możemy sobie spróbować sami poradzić. Oczywiście  najlepiej jest mieć w podręcznej apteczce środek na oparzenia. Jeśli jednak go nie mamy, a przytrafiło nam się oparzenie, to możemy złagodzić dolegliwości mlekiem, które mamy w lodówce. Możemy zanurzyć w nim oparzoną część ciała lub też nasączyć wacik mlekiem i przyłożyć go do oparzonego miejsca. W pierwszych godzinach od oparzenia pomocny może się okazać miód. Łagodzi ból i działa przeciwzapalnie. W zmniejszaniu skutków oparzeń pomoże nam z pewnością aloes. Po pierwsze ma właściwości chłodzące, po drugie uśmierza ból i wreszcie po trzecie przyspiesza regenerację skóry. Innym naturalnym składnikiem, który jest pomocny przy oparzeniach jest surowy ziemniak. Nie tylko łagodzi ból związany z oparzaniem, a także zapobiega tworzeniu się blizn po oparzeniowych.

Podsumowanie

W przypadku łagodnych poparzeń możemy sobie pomóc domowymi sposobami i produktami, które znajdziemy chociażby w lodówce. Warto jednak wiedzieć jakie każdy z tych produktów ma właściwości, aby zamiast pomóc, nie zaszkodzić sobie dodatkowo.