Ciśnienie tętnicze: dlaczego warto je mierzyć?

Mierzenie skurczowego i rozkurczowego ciśnienia tętniczego krwi zalicza się do najważniejszych badań. Dlaczego powinniśmy z niego korzystać regularnie?

Dlaczego należy mierzyć ciśnienie tętnicze krwi regularnie?

Bo takie badanie może uratować nam życie. Dzięki niemu możemy sprawdzić stan układu krążenia, który okazuje się jedną z najczęstszych przyczyn problemów zdrowotnych. Układ ten to zarówno naczynia krwionośne, jak i serce, zatem troska o niego ma ogromne znaczenie dla naszego życia. Badanie ciśnienia pozwala sprawdzić, czy naszym tętnicom nie zagraża niebezpieczeństwo oraz czy nasze serce może funkcjonować w prawidłowy sposób. Mierzenie ciśnienia jest zatem podstawą dla każdego, kto chce żyć zdrowo i możliwie jak najdłużej cieszyć się dobrą formą. Proste badanie pozwala wykryć wiele niepokojących zjawisk i w porę podjąć odpowiednie kroki. Mierzenie ciśnienia jest zatem jedną z tych czynności, która może nam uratować życie. Badanie, które polega na zmierzeniu ciśnienia krwi, pozwala sprawdzić, czy układ krwionośny działa w prawidłowy sposób. Im szybciej wykryte zostaną ewentualne nieprawidłowości, tym lepiej dla pacjenta. Odpowiednia diagnoza może pomóc w rozpoczęciu leczenia, które uchroni nasz układ krwionośny przed dalszym zniszczeniem, a tym samym uchroni nas przed wieloma poważnymi problemami zdrowotnymi.

Jakie ciśnienie jest prawidłowe?

Książkowe ciśnienie tętnicze krwi to 120/80 mmHg. Oczywiście posiadaniem takiego ciśnienia mogą się jednak pochwalić nieliczni. Dlatego nie należy wpadać w panikę, gdy ciśnienie wynosi przykładowo 130/80 mmHg czy 110/80 mmHg. Niemniej jednak za ciśnienie alarmowe uważa się takie, które przekracza 140/90 mmHg. Niektóre aparaty umożliwiają też badanie ilości uderzeń serca na minutę, które wyświetla się razem ze zbadanym ciśnieniem tętniczym krwi.

Gdy ciśnienie tętnicze krwi przekracza normy?

Gdy nasze ciśnienie tętnicze krwi jest notorycznie nieprawidłowe, oczywiście należy udać się do lekarza. Być może koniecznie będzie włączenie leczenia farmakologicznego. Niemniej jednak, należy pamiętać, że na ciśnienie tętnicze ogromny wpływ ma styl naszego życia. Już samo zwiększenie aktywności fizycznej czy ograniczenie spożywanej w nadmiarze soli, może okazać się zbawienne dla organizmu i spowoduje, że ciśnienie wróci do normy.