Podstawowe choroby i wady oczu – niezbędnik

Wyobraź sobie, że jesteś na wakacjach i oglądasz właśnie błękit morza, albo patrzysz na swoje dziecko jak uczy się właśnie jeździć na rowerze, albo jesteś w pracy i piszesz coś na komputerze…. to takie oczywiste. Nieważne gdzie jestem, ważne że widzę co się dzieje wkoło mnie. A czy zastanawiałeś się kiedyś co będzie, gdy nie dasz rady tego zobaczyć, chociaż bardzo byś chciał. Pewnie nie! I bardzo dobrze bo można byłoby dostać depresji. Niemniej jednak warto chociaż znać podstawowe choroby oczu, aby w porę zareagować i jak najszybciej podjąć leczenie.

Dalekowzroczność

Jest to wada genetyczna, która występuje, gdy oś gałki ocznej jest za krótka (światło zamiast skupiać się na siatkówce, skupia się za nią) lub soczewka nie ma wystarczającej zdolności do zmiany kształtu w celu uzyskania ostrego widzenia. Obiekty będące w oddali dalekowidz będzie widział dokładnie i ostro, zaś te będące w pobliżu, właśnie jako nieostre, rozmyte.  Wada ta często powiększa się wraz z wiekiem, dlatego należy ją korygować możliwe najszybciej, aby nie doprowadzić do zeza akomodacyjnego. Wadę tę można korygować stosując szkła korekcyjne albo soczewki kontaktowe o dioptriach dodatnich.

Krótkowzroczność

Jest to, podobnie jak dalekowzroczność, wada genetyczna. Występuje, oś gałki ocznej jest za długa (światło zamiast skupiać się na siatkówce skupia się przed nią). Obiekty znajdujące się blisko, krótkowidz będzie widział dokładnie i ostro, zaś te będące w oddali, jako nieostre i rozmazane. Wada ta ujawnia się z reguły pomiędzy ósmym a dwunastym rokiem życia, a największe jej nasilenie jest obserwowane około 20 roku życia. Wadę tę można korygować stosując szkła korekcyjne albo soczewki kontaktowe o dioptriach ujemnych.

Astygmatyzm

Jest to wada, która występuje gdy rogówka lub soczewka posiadają niewłaściwą krzywiznę, tzn. nie są symetryczne. Obraz widziany przez osobę z astygmatyzmem będzie nieostry, rozmyty, zniekształcony a nawet podwójny. Wada ta może być dziedziczna, ale może się również pojawić w przypadku wykonywania przykładowo pracy przy komputerze, gdzie wymagane jest skupianie wzroku na czymś co jest blisko nas. Wadę tę można korygować stosując szkła korekcyjne albo soczewki kontaktowe.

Zwyrodnienie plamki żółtej

Jest to choroba dotycząca zlokalizowanej w dnie oka plamki żółtej, będącej częścią siatkówki. Obraz widziany jest przez osobę cierpiącą na zwyrodnienie plamki żółtej jako nieostry, rozmyty, a z czasem mogą być zauważalne czarne plamy. Największą statystycznie grupą narażoną ma zachorowanie na zwyrodnienie plamki żółtej są osoby po sześćdziesiątym roku życia. Niestety tutaj już okulary korygujące wzrok i soczewki kontaktowe nie pomogą, konieczne jest stosowanie witamin i specjalnie dedykowanej terapii polegającej na iniekcji substancji chemicznych do środka oka

Jaskra

Jest to choroba, która polega na uszkodzeniu, w wyniku wysokiego ciśnienia wewnątrzgałkowego, nerwu łączącego siatkówkę z tą częścią mózgu, która jest odpowiedzialna za widzenie, tj. nerwu wzrokowego. Wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe  jest związane z zaburzeniami dotyczącymi odpływu płynu z oka. Choroba dotyka głównie osób starszych, które mają niskie ciśnienie krwi. Celem wyrównania ciśnienia wewnątrzgałkowego stosuje się odpowiednie krople.