Bezsenność – choroba cywilizacyjna

Bezsenność dotyka coraz więcej osób i jest uznawana za kolejną chorobę cywilizacyjną Tempo naszego życia ciągle wzrasta, a my żyjemy w coraz większym pośpiechu. Jesteśmy zestresowani, odczuwamy napięcie, męczą nas napady lęku, brakuje nam czasu, żeby odpocząć i odzyskać równowagę. Równowaga organizmu ma ogromne znaczenie w bezproblemowym zasypianiu. Gdy męczą nas problemy życia codziennego, myślimy o problemach w pracy lub co gorsze właśnie straciliśmy pracę i zastanawiamy się jak przeżyć kolejny dzień, o bezsenność nie jest trudno. Nic dziwnego, że coraz więcej osób ma problemy z zasypianiem.

Naturalne sposoby na bezsenność

Czy jesteśmy skazani na bezsenność? Czy zasypianie musi się wiązać z męczarnią, z przekładaniem się z boku na bok, liczeniem baranów, wierceniem się, modleniem o to, żeby w końcu dopadł nas sen? Nie, na szczęście są naturalne sposoby na to, żeby zasypianie było łatwiejsze!

Zasada numer jeden brzmi: zmęcz się! Idź na spacer, pobiegaj, zapisz się na siłownię. Zrób coś, żeby naprawdę się fizycznie zmęczyć. To na pewno pomoże ci zasnąć.

Po drugie, oddziel strefę spania od strefy aktywności. Bardzo często kłopoty z zasypianiem wynikają z tego, że w łóżku jemy, czytamy gazety, rozmawiamy przez telefon. Nasz mózg nie traktuje więc sypialni jako miejsca odpoczynku i to, że kładziemy się do łóżka, nie jest dla niego sygnałem, że zaraz idziemy spać.

Po trzecie, zadbaj o odpowiednią temperaturę w sypialni. Nie powinno ci być ani za zimno ani za gorąco. Jeśli temperatura w sypialni jest niewłaściwa, nic dziwnego, że nie możesz zasnąć.

Inna sposób to naturalne środki uspokajające. Zaopatrz się w ziołowe napary, na przykład melisę albo rumianek, i pij je przed snem. W razie potrzeby możesz sięgnąć po ziołowe tabletki czy krople sprzedawane w aptece.

Podsumowanie

Bezsenność jest dolegliwością, której można się pozbyć – wystarczy tylko zastosować się do powyższych zasad. Zmęcz się za dnia, wieczorem zrelaksuj, popijając ziołową herbatkę – zasypianie na pewno będzie łatwiejsze.