Jesteś notorycznie zmęczony lub nadpobudliwy bez powodu? Zbadaj tarczycę!

 Co to jest tarczyca?

Tarczyca jest gruczołem umiejscowionym poniżej krtani i jego budowa zbliżona jest do skrzydeł motyla. Pełni bardzo ważne funkcje, zwłaszcza w okresie dojrzewania, odpowiadając za odpowiedni przyrost wzrostu oraz procesy przemiany materii. Dodatkowo odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie centralnego układu nerwowego. Tarczyca produkuje hormony:

  • trójjodotyroninę (T3),
  • tyroksynę (T4), oraz
  • kalcytoninę.

Żeby je wyprodukować tarczyca potrzebuje jodu, który dostarczamy jej w pożywieniu. Jod znajduje się również w powietrzu, którym oddychamy. Oczywiście najwięcej jodu jest nad morzem Dzieje się tak dlatego, że fale rozbijając się o brzeg powodują, że do powietrza dostają się drobinki słonej wody i tak powstaje aerozol solankowy, w którym znajduje się duża ilość jodu

Objawy chorób tarczycy

Objawy chorób tarczycy mogą być różne w zależności od tego, czy tarczyca produkuje za dużą czy za małą ilość hormonów.

Nadczynność tarczycy

Kiedy tarczyca produkuje za dużo hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu powstaje nadczynność tarczycy. Podstawowe objawy nadczynności tarczycy to głównie uczucie gorąca, nadpobudliwość, nerwowość, drżenie rąk, nadmierna potliwość, a także niewyjaśniona utrata masy ciała.

Niedoczynność tarczycy

Kiedy tarczyca produkuje za mało hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu, powstaje niedoczynność tarczycy. Podstawowe objawy niedoczynności tarczycy to głównie uczucie przenikliwego zimna, wieczne zmęczenie, sucha skóra, a także przyrost masy ciała.

Czasem objawy nie są tak jednoznaczne, że można określić czy jest to nadczynność, czy niedoczynność tarczycy. Zdarza się, że może wystąpić przyrost masy ciała, nerwowość, potliwość i jednocześnie raz uczucie przenikliwego zimna, a innym razem uczucie gorąca. Dlatego najważniejszą kwestią jest oznaczenie poziomu hormonów we krwi i później dalsza diagnostyka.

Guzki tarczycy

Podstawowe objawy występowania guzków tarczycy dzieli się na miejscowe (dotyczą rozmiarów guzków i tarczycy) oraz dotyczące niewłaściwej produkcji hormonów. Gdy istnieje podejrzenie przez lekarza występowania guzków, przeprowadza badanie palpacyjne, a następnie badanie USG. Jednak badanie USG tarczycy nie odpowie na pytanie, czy guzki są złośliwe. Na to pytanie odpowie natomiast biopsja cienkoigłowa. Gdy guzki są duże, mogą się pojawić problemy z przełykaniem, oddychaniem lub chrypka.

Statystyki

W Polsce na choroby tarczycy cierpi 22% całego społeczeństwa. Na świecie mówi się średnio o 10% ludzi chorych na różne choroby tarczycy. Współczynnik ten jest bardzo wysoki, zwłaszcza w Polsce, dlatego koniecznie trzeba wykonywać w tym kierunku okresowe badania, gdyż również w tym przypadku wczesne wykrycie choroby umożliwia szybszą reakcję i zastosowanie odpowiedniego leczenia.