zdrowa dieta

Jestem tym, co jem…

Ile razy to słyszeliśmy? Tak, tak, jestem tym, czym jem. To przecież oczywiste. Ale czy z pewnością rozumiemy sens tych słów?

dieta

 

 

 

Zastanówmy się jaką dietę stosuje przeciętny Polak: rano kawa z jakąś bułką pszenną, potem kanapka zjedzona w pracy, około 17-18 dopiero trzeci posiłek, tj. obiad (np. pierogi ruskie okraszone mocno skwarkami) i albo już koniec, albo jeszcze koło 22.00 jakieś piwko i chipsy.

No to sprawdźmy kim jest przeciętny Polak, w myśl powyższej zasady: „jestem tym, co jem”: kawą, dużą ilością mąki pszennej, tłuszczem, alkoholem i mocno przetworzoną sztuczną żywnością. Przyznacie sami, że słabo to wygląda. No dobrze, to co jeść, żeby być zdrowym i pełnym energii oraz dodatkowo z  mniejszą podatnością zapadalności na różne choroby.

Jakie są zasady zdrowego odżywiania?

Najważniejszą kwestią jest spożywanie posiłków w sposób regularny, pochodzących z różnych grup spożywczych (a więc urozmaicone) oraz spożywanie odpowiedniej ilości płynów. Tylko tyle i aż tyle. Przyjrzyjmy się bliżej tym zasadom.

Regularność posiłków

Podstawową kwestią jest ustalenie sobie stałych godzin spożywania posiłków w sposób dostosowany do naszego rytmu dnia. Pory muszą być stałe, z uwzględnieniem odpowiednich przerw między posiłkami, tj. około trzy, cztery godziny. Posiłków powinno być pięć, przy czym ostatni zjadamy około dwie godziny przed snem, a najlepiej do 20.00. Należy też pamiętać, żeby nie spożywać niczego w wyznaczonych przerwach, zatraca się wówczas sens wyznaczenia pór posiłków, w wyniku czego jemy ciągle.

Grupy spożywcze

Żywność dzieli się na następujące podstawowe grupy spożywcze takie, jak:

 • Zboża,
 • Mleko,
 • Mięso, kiełbasy, ryby,
 • Jajka,
 • Tłuszcze,
 • Warzywa,
 • Owoce,
 • Słodycze.

Zdrowie zapewni nam spożywanie produktów, z każdej wymienionych grup. Bardzo ważna jest różnorodność diety, gdyż tylko wówczas dostarczamy organizmowi różnych witamin i  minerałów, których potrzebuje nasz organizm. Oczywiście nie spożywamy z każdej z tych grup takich samych ilości. Najwięcej w naszej diecie powinno się znaleźć warzyw i owoców. Dopiero w dalszej kolejności spożywamy produkty zbożowe, mleko, mięsa ( w tym ryby). Najmniej oczywiście powinniśmy spożywać słodyczy.

Życiodajna woda

Woda, woda i jeszcze raz woda – powinna być ona nieodłącznym elementem naszej codziennej diety. Nie kawa, nie słodkie soki, nie alkohol, bo chociaż płynne nie dają tego, co woda. Kawa przykładowo odwadnia, a woda nawadnia. Mówi się, że powinno się pić 1,5-2 litry płynów dziennie. Można natomiast w tą ilość wliczyć zupę.

 

 

 • zosia_80

  Coś w tym faktycznie jest. kiedyś dostałam hopla na punkcie zdrowego stylu życia. Kupowałam sobie takie posiłki z cateringu dietetycznego: na każdy dzień był przeznaczone pięć posiłków. Byłam zaskoczona jak jadłam te posiłki, po pierwsze samiostnie zżuciłam zbędny tłuszczyk, a po drugie czułam się rewelacyjne. Jest to dość kosztowne i to jest minus tych pudełek. Ale posiłki były takie jakby wykwintne. W domu nigdy bym takich sobie nie zrobiła. Zrezygnowałam ze względu na koszty 🙁

  • arleta-82

   Moja koleżanka z pracy, dostawała codziennie na wycieraczkę o 5.oo rano świeżą dostawę pudełek. Widać, że jej służyła ta dieta. Schudła 10 kg w ciagu trzech miesięcy. Zrezygnowała ze względu na koszty.

   • grerdik

    Aktualnie koszty takiej diety są dość wysokie. Trzeba pamiętać, że firmy pewnie nie mają jeszcze za wielu klientów, a trzeba to kupić, przyrządzić i o czywiście rozwieść. O powszechności tej usługi jeszcze długo nie będzie mowy.

 • cyria

  cała prawda, myślałam że jedzenie nie ma az takiego przełożenia na nasz organizm dopóki nie zastosowałam diety

  • feeldiet

   ja też to odczułam na sobie

 • zenek

  „rano kawa z jakąś bułką pszenną, potem kanapka zjedzona w pracy, około
  17-18 dopiero trzeci posiłek, tj. obiad (np. pierogi ruskie okraszone
  mocno skwarkami) i albo już koniec, albo jeszcze koło 22.00 jakieś piwko
  i chipsy” Ludzie to właśnie moja dieta. Ale czad

  • gosia

   no chyba nie doczytałeś artykułu do końca. To nie jest czad, chyba że w dosłownym sensie. Czad, który Cię zatruwa

 • kity

  no wszystko pięknie, ale jak się nie skusić na rurkę zkremem, albo lody?

  • asmiga-miga

   no też nie wiem jak…