Proste zęby? To proste!

Proste zęby? To takie proste!

Kto ma piękne, proste zęby, ten może zachwycać wspaniałym uśmiechem. Niestety – o prostych zębach wielu z nas może tylko pomarzyć. Czy oznacza to, że już do końca życia krzywy zgryz i nierówne zęby będą dla nas główną przyczyną kompleksów?

Co zrobić gdy mamy krzywe zęby?

Z pomocą może nam przyjść współczesna ortodoncja. Dzięki niej każdy z nas może skuteczniej walczyć o to, by jego zęby stały się piękniejsze, a krzywy zgryz stał się tylko przykrym wspomnieniem. Jak zatem wygląda walka o proste żeby? Jakimi metodami może się pochwalić współczesna ortodoncja? Dziś, dzięki nowym technikom oraz coraz szerszej wiedzy na temat jamy ustnej, możliwe jest wykonanie nie tylko dokładnych pomiarów, ale modeli, dzięki którym aparat na zęby zostanie idealnie dopasowany do potrzeb danego pacjenta. Możliwe są też metody, dzięki którym łuk zębowy zostanie w porę przygotowany do zmian oraz do tego, że na tej samem powierzchni będzie się musiała pomieścić większa ilość zębów. To znaczny krok do przodu, tym bardziej, że jeszcze nie tak dawno prostowanie zębów oznaczało konieczność usuwania niektórych zębów. Dziś takie postępowanie jest już częścią historii, a proste zęby można osiągnąć bez większych wyrzeczeń. Wszak ortodoncja to jedna z tych dziedzin medycyny, które w ostatnim czasie bardzo dynamicznie się rozwinęły. Czy warto korzystać z tych osiągnięć? Jeśli chcemy się cieszyć dobrą formą, pięknym wyglądem i pewnością siebie, z pewnością warto sięgać po najnowsze rozwiązania.

Prostowanie zębów u dzieci

W przypadku dzieci bardzo ważne jest dbanie już o zęby mleczne. Nie można mieć podejścia w stylu: i tak wypadną więc o nie nie dbamy. Po pierwsze ucząc dzieci codziennego mycia zębów wyrabiamy w nich nawyk, że bez wykonania tej czynności nie śpi im sie dobrze, a po drugie dzięki odpowiedniej higienie utzrymujemy mleczne zęby jak najdłużej na swoim miejscu. Mleczne ząbki trzymają miejsce stałym, więc przed podjęciem decyzji o wyrwaniu ząbka mlecznego, dobrze jest się udać do ortodonty, który zdecyduje czy w danym przypadku jest to właściwe postępowanie.

 • Marcin

  Dawniej to nikt sobie nie prostował zębów. I jakoś to było. Dopiero w latach 90tych pamietam, że pojawiły się pierwsze druciane uśmiechy 🙂

  • Marysia45

   No i efekt jest taki, ze do dzisiaj wiele osób 35+ ma krzywe i żółte zęby….

   • Iwcia

    to akurat, ze są żółte, to często jest kwestia genetyki. ja myję zęby po każdym jedzeniu i mam żółte. A jak poszłam do dentysty, zeby wybielić, to mi powiedział, że na taki zabieg są zbyt słabe

 • Leszek_Pierski

  No z prostowaniem zębów to może prosta sprawa, ale ile się trzeba namęczyć, żeby doprowadzić do tego prostowania. Ja musiałem usunąć trzy zęby.

 • Sebastian

  MI krzywy zgryz by nie przeszkadzał gdyby nie to że to że pojawił się dodatkowo ból, cóż trzeba było się za nie kiedyś wziąść.